ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 15385282
*
nr 1538 5282
GOUACHE
Ship, Signerad Johansen 1911, 'Lizzie', 31x54 cm, outer dimensions including frame: 41x64,
Fartygsporträtt, Signerad Johansen 1911, "Lizzie", 31x54 cm, yttermått inklusive ram: 41x64 cm
Condition: skadad ram
Estimate:
2000
Sold:
SEK 2800
Auction date:
Monday May 1 2023
at 20:59:45
- Bid history
Time
Bidder
Bid
1/5 20:15:28
1
1.800 kr
1/5 20:51:39
2
Vinnande bud
1/5 20:51:49
2
justering av budtak
1/5 20:52:34
2
justering av budtak
1/5 20:53:32
1
2.000 kr
1/5 20:53:32
2
2.200 kr (Robot)
1/5 20:54:08
1
2.400 kr
1/5 20:54:08
2
2.600 kr (Robot)
1/5 20:54:45
1
2.800 kr
1/5 20:54:45
2
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller fartygsporträtt gouache marin marinmotiv marinmålning täckfärg vattenfärg
-
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:22
-
8033 WATERCOLOUR
Robert Högfeldt (1894-1986), Sweden. Sovande barn...//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:29
-
8070 MIXED MEDIA
4 pcs, Ã…ke Wilhelm Andersson (1922-1988), Sweden. ..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:33
-
8063 COLLAGE
Maria Hagelby (b. 1957), Sweden. Signed, compositi..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:20
*
GOUACHE
Condition: skadad ram
Läs om budbetjänten
nr 1538 5282
GOUACHE
Ship, Signerad Johansen 1911, 'Lizzie', 31x54 cm, outer dimensions including frame: 41x64,
Fartygsporträtt, Signerad Johansen 1911, "Lizzie", 31x54 cm, yttermått inklusive ram: 41x64 cm
Condition: skadad ram
| Estimate: | 2000 |
|---|---|
| Sold: | SEK 2800 |
| Auction date: |
Monday May 1 2023 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 1/5 20:15:28 | 1 | 1.800 kr |
| 1/5 20:51:39 | 2 | Vinnande bud |
| 1/5 20:51:49 | 2 | justering av budtak |
| 1/5 20:52:34 | 2 | justering av budtak |
| 1/5 20:53:32 | 1 | 2.000 kr |
| 1/5 20:53:32 | 2 | 2.200 kr (Robot) |
| 1/5 20:54:08 | 1 | 2.400 kr |
| 1/5 20:54:08 | 2 | 2.600 kr (Robot) |
| 1/5 20:54:45 | 1 | 2.800 kr |
| 1/5 20:54:45 | 2 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller fartygsporträtt gouache marin marinmotiv marinmålning täckfärg vattenfärg
-
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:22 -
8033 WATERCOLOUR
Robert Högfeldt (1894-1986), Sweden. Sovande barn...//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:29 -
8070 MIXED MEDIA
4 pcs, Ã…ke Wilhelm Andersson (1922-1988), Sweden. ..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:33
-
8063 COLLAGE
Maria Hagelby (b. 1957), Sweden. Signed, compositi..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:20



