Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Watercolor paintings & Drawings / Crayon 12308069



*

nr 1230 8069


Carl Kaldén

(1877-1963), Sverige


Carl Kaldén (1877-1963), Sweden. Utö, signed. 23x30,


CRAYON, Utö, signerad. 23x30


Carl Kaldén, born 1877, dead 1963, Swedish painter and craftsman.

Droit De Suite

Yes

Estimate:

500

Sold:

SEK 100

Auction date:

Monday January 21 2019
at 19:00:50


  • Bid history
Time Bidder Bid
11/1 14:02:38 1      Vinnande bud



  • Thema-auction
  • Jan 21

Stockholm

På Tema Stockholm den 21 januari har vi samlat Stockholmsmotiv av konstnärer som Bengt Olov Abrahamsson, Bertel Bertel-Nordström, Maria Boczewska, Svenolov Ehrén, Bengt Elde, Hans-Erik Eriksson, Bengt ...



Read more about Stockholm

  • Artist/Designer

Carl Kaldén

Carl Kaldén, born 1877, dead 1963, Swedish painter and craftsman.

Read more about Carl Kaldén
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller carl kaldén färgkrita pastell skärgårdsmotiv stockholms skärgård svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige utö vattenfärg
  • 8022 WATERCOLOUR
    Alexandre Mohr, med dedikatiion till Signhild de P..//
    Present: SEK 600

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 18:38
  • 8213 WATERCOLOUR
    Ã…slund, dated -90, landscape with lake. Watercolou..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 20:06
  • 8097 WATERCOLOUR
    Birgit Sahlberg. Signed, dated 1927, still life, 6..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 19:36




Ladda ner broschyr