Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  MISCELLANEOUS / Miscellaneous / Cornucopia 7256274



*

nr 725 6274


CORNUCOPIA

one pair, nickel silver, height: 34,


1 par, nysilver, höjd: 34


Estimate:

1000

Sold:

SEK 1600

Auction date:

Monday November 14 2011
at 18:29:44


  • Bid history
Time Bidder Bid
14/11 12:29:44 1      1.000 kr
14/11 17:08:49 2      650 kr
14/11 17:10:25 2      750 kr
14/11 17:19:17 3      1.000 kr
14/11 17:19:39 3      1.500 kr
14/11 18:03:50 1      Vinnande bud
14/11 18:08:00 1      justering av budtak


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: nysilver pläter ymnighetshorn
  • 8020 CUTLERY
    55 pieces, Gense, 1950s, 29 gafflar, 14 knivar, 12..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 20:40
  • 8240 INK STAND
    France, porslin och mässing. Length: 27 cm,
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 19:24
  • 8209 INK STAND
    around year 1900, marmor / mässing, dekor med örn,..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 20:32
  • 7020 Blomkonsoler
    9 pcs, forging, 1930-40-tal. Height: 13-29,
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 20:23
  • 8367 BOOKEND
    2 pcs, bemålat trä föreställande Gustav II Adolf m..//
    Present: SEK 300

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 19:48
  • 8366 BOOKEND
    one pair, and i mässing, mahogany. Width: 13 cm. H..//
    Present: SEK 600

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 19:48




Ladda ner broschyr