Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  MÖBLER / Stolar & FÃ¥töljer / Stol 9952058



*

nr 995 2058


Stol

TeVe-stolen, design: Alf Svensson, Studio Ljungs industrier, Bra Bohag, Formgiven 1953


Utrop:

2.000 kr

Såld:

2.600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 16 november 2015
kl 18:38:04


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
6/11 13:54:59 1      Vinnande bud
7/11 05:17:19 2      2.400 kr
7/11 05:17:19 1      (budbetjänt)
8/11 16:18:59 1      justering av budtak


Läs om budbetjänten

  • Tema
  • 16 nov

50/60-tal

På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.



Läs mer om 50/60-tal
  • Läs mer...
Dantestolen
Kraftig fällstol med svängda, kryssade ben, arm- och ryggstöd.
Bra Bohag
Intressegrupp bildad kring 1955, bestående av ett tiotal möbel- och textilindustrier för att gemensamt marknadsföra ett komplett sortiment för heminredning.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: alf svensson bra bohag karmstol karmstolar stol stolar teve-stolen
  • 8162 BaljfÃ¥tölj
    sengustaviansk stil, förgylld med röd klädsel
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:05
  • 8164 Bergère
    Gustaviansk stil
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:11
  • 8163 Bergèrer
    ett par, Louis XVI-stil, förgyllda med röd klädsel
    Aktuellt bud: 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:40
  • 8152 Dantestol
    ek, grön/röd, kretong
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:26
  • 1011 FÃ¥tölj
    Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Jetson, Dux, ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:05
  • 1012 FÃ¥tölj
    Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Jetson, Dux, ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:59




Ladda ner broschyr