FURNITURE / Chairs and Stools / Chair 8594509
*
nr 859 4509
CHAIR
1960s,
60-tal
Estimate:
300
Sold:
SEK 100
Auction date:
Monday November 11 2013
at 18:33:32
- Bid history
Time
Bidder
Bid
11/11 00:03:11
1
Vinnande bud
- Thema-auction
Nov 11
50/60-tal
På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.
Read more about 50/60-tal
- Läs mer...
Oxford chair
Formgiven 1963 som en skalstol av laminerat trä och pelare fot av trä för St Catherine's College. Finns med hög och låg rygg.
Producerad av Fritz Hansen, Danmark.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: karmstol karmstolar stol stolar
-
7096 CHAIRS
one pair, Charles & Ray Eames, Plastic Armchair, V..//
Auction ends
today
19 jan at 20:20
*
CHAIR
Read more about 50/60-tal
nr 859 4509
CHAIR
1960s,
60-tal
| Estimate: | 300 |
|---|---|
| Sold: | SEK 100 |
| Auction date: |
Monday November 11 2013 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 11/11 00:03:11 | 1 | Vinnande bud |
- Thema-auction
Nov 11
50/60-tal
På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.
Read more about 50/60-tal
- Läs mer...
Oxford chair
Formgiven 1963 som en skalstol av laminerat trä och pelare fot av trä för St Catherine's College. Finns med hög och låg rygg. Producerad av Fritz Hansen, Danmark.
Formgiven 1963 som en skalstol av laminerat trä och pelare fot av trä för St Catherine's College. Finns med hög och låg rygg. Producerad av Fritz Hansen, Danmark.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: karmstol karmstolar stol stolar
-
7096 CHAIRS
one pair, Charles & Ray Eames, Plastic Armchair, V..//
Auction ends
today
19 jan at 20:20



