MÖBLER / Stolar & Fåtöljer / Fåtölj 14488011
*
nr 1448 8011
Bruno Mathsson
(1907-1988), Sverige
Fåtölj, "Jetson", Nubuk, Dux
Kondition: slitage
Bruno Mathsson, född 1907 i Värnamo, död 1988 i Värnamo, svensk möbelformgivare och arkitekt.
Följerätt
Utrop:
6.000 kr
Såld:
6.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 14 februari 2022
kl 20:16:31
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
10/2 22:01:53
1
5.600 kr
14/2 19:52:43
2
5.800 kr
14/2 20:03:15
3
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Bruno Mathsson
Bruno Mathsson, född 1907 i Värnamo, död 1988 i Värnamo, svensk möbelformgivare och arkitekt.
Läs mer om Bruno Mathsson
- Läs mer...
Emmafåtölj
Stoppad fåtölj i nyrokoko
Jetson av Bruno Mathsson
Stolen Jetson, formgiven av Bruno Mathsson är en klassiker inom svensk möbeldesign.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bruno mathson bruno mathsson bruno matsson dux fåtölj karmstol karmstolar nubuk stol stolar svensk design svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
8096 Fåtöljer
Ett par, vit tygklädsel, löstagabar sits
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:42
*
Bruno Mathsson
Kondition: slitage
Bruno Mathsson, född 1907 i Värnamo, död 1988 i Värnamo, svensk möbelformgivare och arkitekt.
Läs mer om Bruno Mathsson
nr 1448 8011
Bruno Mathsson
(1907-1988), Sverige
Fåtölj, "Jetson", Nubuk, Dux
Kondition: slitage
Bruno Mathsson, född 1907 i Värnamo, död 1988 i Värnamo, svensk möbelformgivare och arkitekt.
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 6.000 kr |
| Såld: | 6.000 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 14 februari 2022 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 10/2 22:01:53 | 1 | 5.600 kr |
| 14/2 19:52:43 | 2 | 5.800 kr |
| 14/2 20:03:15 | 3 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Bruno Mathsson
Bruno Mathsson, född 1907 i Värnamo, död 1988 i Värnamo, svensk möbelformgivare och arkitekt.Läs mer om Bruno Mathsson
- Läs mer...
Emmafåtölj
Stoppad fåtölj i nyrokoko
Jetson av Bruno Mathsson
Stolen Jetson, formgiven av Bruno Mathsson är en klassiker inom svensk möbeldesign.
Stoppad fåtölj i nyrokoko
Jetson av Bruno Mathsson
Stolen Jetson, formgiven av Bruno Mathsson är en klassiker inom svensk möbeldesign.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bruno mathson bruno mathsson bruno matsson dux fåtölj karmstol karmstolar nubuk stol stolar svensk design svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
8096 Fåtöljer
Ett par, vit tygklädsel, löstagabar sits
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:42



