Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / OljemÃ¥lningar / OljemÃ¥lning 9344590



*

nr 934 4590


Sam Uhrdin

(1886-1964), Sverige


Oljemålning, Sam Uhrdin (1886-1964), porträtt, signerad, 1918


Sam Uhrdin, svensk målare född i Siljansnäs, Dalarna 1886, död i Stockholm 1964.

Följerätt

Ja

Utrop:

1.000 kr

Såld:

3.400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 12 januari 2015
kl 19:30:58


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
9/1 19:01:20 1      1.800 kr
9/1 21:47:25 2      800 kr
9/1 21:47:25 1      900 kr (Budbetjänt)
11/1 16:44:16 3      1.000 kr
11/1 16:44:16 1      1.100 kr (Budbetjänt)
11/1 16:50:58 3      1.200 kr
11/1 16:50:58 1      1.300 kr (Budbetjänt)
11/1 21:40:35 3      1.800 kr
11/1 21:40:35 1      1.800 kr (Budbetjänt)
11/1 21:40:59 3      2.000 kr
12/1 00:32:05 4      2.000 kr
12/1 00:32:05 3      2.000 kr (Budbetjänt)
12/1 00:32:21 4      2.200 kr
12/1 17:27:14 5      2.400 kr
12/1 18:35:24 3      3.000 kr
12/1 19:04:52 5      2.800 kr
12/1 19:04:52 3      3.000 kr (Budbetjänt)
12/1 19:06:22 5      3.200 kr
12/1 19:09:04 3      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Specialauktion
  • 12 jan

e-auktion

Årets första auktion innehåller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.

Läs mer om e-auktion

  • Konstnär/Designer

Sam Uhrdin

Sam Uhrdin, svensk målare född i Siljansnäs, Dalarna 1886, död i Stockholm 1964.

Läs mer om Sam Uhrdin
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: olja oljemålning oljemålningar porträtt porträttmåleri sam uhrdin svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 6364 OljemÃ¥lning
    Amanda Decic. Signerad, daterad 2024. Signerad a t..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:34
  • 6747 OljemÃ¥lning
    Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Björkar. Signerad..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:37
  • 3029 OljemÃ¥lning
    Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:37
  • 6732 OljemÃ¥lning
    Annicka Brommesson. Signerad, "Oh Dear". Olja på d..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:01
  • 3025 OljemÃ¥lning
    Beda Löberg (1895-1974), Sverige. Signerad, stille..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:10
  • 7099 OljemÃ¥lning
    Birgitta Sundström Jonsdotter. Signerad, daterad 1..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:49




Ladda ner broschyr