ART / Watercolor paintings & Drawings / Graphite drawing 15848287

nr 1584 8287

Einar Forseth

(1892-1988), Sverige

Einar Forseth (1892-1988), Sweden. Motiv med Stadshuset. Skiss över Gyllene salen med Mälardrottningen, Stockholms Stadshus. Signerad Einar Forseth 1929-30. Smörpapper uppklistrad på papper. Sheet: ca 38, 5x45 cm, unframed, slitage och skador.

GRAPHITE DRAWING, Motiv med Stadshuset. Skiss över Gyllene salen med Mälardrottningen, Stockholms Stadshus. Signerad Einar Forseth 1929-30. Smörpapper uppklistrad på papper. Bladets mått: ca 38,5x45 cm, oramad

Condition: slitage och skador

Einar Forseth, born 1892, dead 1988, Swedish painter.

Yes

1000

SEK 600

Monday December 11 2023
at 20:56:41

7/12 22:27:13 1      500 kr
11/12 20:51:41 2      Vinnande bud

  • Artist/Designer

Einar Forseth

Read more about Einar Forseth