ÖVRIGT / Speglar / Spegel 10741082
*
nr 1074 1082
Spegel
Mässing, 104x43
Utrop:
500 kr
Såld:
1.400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 12 december 2016
kl 19:25:01
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
10/12 18:49:59
1
150 kr
11/12 23:47:26
2
150 kr
11/12 23:47:26
1
150 kr (Budbetjänt)
12/12 11:00:19
3
700 kr
12/12 16:54:24
4
350 kr
12/12 16:54:24
3
400 kr (Budbetjänt)
12/12 17:51:43
5
1.300 kr
12/12 19:12:43
3
Vinnande bud
12/12 19:13:31
3
justering av budtak
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
- Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gyllene, guldfärgad metall mässing spegel speglar
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:24
-
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:30
-
6481 Spegel
Rokokostil, 118x50 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:19
-
6419 Spegel
Rokokostil, förgylld, 136x53
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:49
-
6668 Spegel
Rokokostil. Förgylld, 96x55 ca
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:54
-
1003 Spegel
Sengustaviansk, 190x88
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:27
*
Spegel
Läs om budbetjänten
nr 1074 1082
Spegel
Mässing, 104x43
| Utrop: | 500 kr |
|---|---|
| Såld: | 1.400 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 12 december 2016 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 10/12 18:49:59 | 1 | 150 kr |
| 11/12 23:47:26 | 2 | 150 kr |
| 11/12 23:47:26 | 1 | 150 kr (Budbetjänt) |
| 12/12 11:00:19 | 3 | 700 kr |
| 12/12 16:54:24 | 4 | 350 kr |
| 12/12 16:54:24 | 3 | 400 kr (Budbetjänt) |
| 12/12 17:51:43 | 5 | 1.300 kr |
| 12/12 19:12:43 | 3 | Vinnande bud |
| 12/12 19:13:31 | 3 | justering av budtak |
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
- Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gyllene, guldfärgad metall mässing spegel speglar
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:24 -
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:30 -
6481 Spegel
Rokokostil, 118x50 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:19
-
6419 Spegel
Rokokostil, förgylld, 136x53
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:49 -
6668 Spegel
Rokokostil. Förgylld, 96x55 ca
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:54 -
1003 Spegel
Sengustaviansk, 190x88
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:27



