Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Sculptures and works of art / Sculpture 6364208



*

nr 636 4208


SCULPTURE

ceramics, USA, 1971, mother and child, height: 28,


Keramik, USA, 1971, mor med barn, höjd: 28


Estimate:

300

Sold:

SEK 350

Auction date:

Monday April 26 2010
at 19:00:51


  • Bid history
Time Bidder Bid
26/4 16:58:29 1      300 kr
26/4 18:07:55 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: amerika amerikansk keramik konsthantverk mor med barn skulptur usa
  • 6338 SCULPTURE
    Huvud, ceramics, monogramignerad. Height: 20 cm, w..//
    Present: SEK 150

    Auction ends
    in three weeks
    12 jan at 19:19
  • 6427 SCULPTURE
    Jan Johansson, "obelisk", glass. Signerad Johansso..//
     

    Auction ends
    in three weeks
    12 jan at 19:54
  • 6458 SCULPTURE
    Kvinna med barn, plaster. Height: 40 cm, minor cra..//
    Present: SEK 300

    Auction ends
    in three weeks
    12 jan at 20:29




Ladda ner broschyr