ART / Sculptures and works of art / Bowl 17371018
nr 1737 1018
Carl Hjalmar Norrström
(1853-1924), Sverige
Carl Hjalmar Norrström (1853-1924), Sweden. Delvis patinerad och förgylld koppar och mässing. Etsad, förgylld delvis graverad dekor av blomster och blad med mera. Signerad C Hj NORRSTRÖM 1911. Inskription 'Till Jac Svensson / Å vänner i Storängen / 11 aug / 1912'. Diameter: 21, 5 cm. Height: 16 cm. En alternativ sockel medföljer. Hjalmar Norrström bodde på Ängsvägen 21 i Storängen. Konsul Jac Svensson bodde på Storängsvägen 19 i Storängen från 1904-1945 och var en central person i Storängens sociala liv, åldersrelaterat slitage, skålen sitter ej fast i sockeln, en skurv saknas.
BOWL, Delvis patinerad och förgylld koppar och mässing. Etsad, förgylld delvis graverad dekor av blomster och blad med mera. Signerad C Hj NORRSTRÖM 1911. Inskription "Till Jac Svensson / Å vänner i Storängen / 11 aug / 1912". Diameter: 21,5 cm. Höjd: 16 cm. En alternativ sockel medföljer. Hjalmar Norrström bodde på Ängsvägen 21 i Storängen. Konsul Jac Svensson bodde på Storängsvägen 19 i Storängen från 1904-1945 och var en central person i Storängens sociala liv
Condition: åldersrelaterat slitage, skålen sitter ej fast i sockeln, en skurv saknas
Carl Hjalmar Norrström, Swedish sculptor and porträttpainter born in Eskilstuna 1853, dead 1924 in Storängen.
4000
SEK 3000
Monday November 3 2025
at 19:51:56
29/10 08:59:31
2.600 kr
2.800 kr
(RESERVE NOT MET)
29/10 08:59:44
Carl Hjalmar Norrström
Read more about Carl Hjalmar Norrström