Ã–VRIGT / Speglar / Spegellampetter 4958036

nr 495 8036

Spegellampetter

1 par, Rokoko, signerade PPs, höjd: 64

Utrop:

50.000 kr

Såld:

62.000 kr

måndag 12 november 2007

12/11 13:45:06 1      46.000 kr
12/11 15:35:47 2      ledande budet*

Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.