ÖVRIGT / Speglar / Pigtittare 6046585
*
nr 604 6585
Pigtittare
Nyrokoko
Utrop:
100 kr
Såld:
750 kr
Sista tid för bud online:
måndag 12 oktober 2009
kl 19:07:04
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
8/10 14:48:24
1
200 kr
9/10 22:38:11
2
300 kr
10/10 09:23:54
2
400 kr
10/10 16:05:55
3
400 kr
10/10 23:15:25
4
450 kr
11/10 16:48:34
2
700 kr
12/10 16:02:53
5
550 kr
12/10 19:02:05
6
Vinnande bud
- Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel nyrokoko pigtittare rakspegel spegel speglar
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:24
-
7027 Spegel
Förgylld, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:33
-
7074 Spegel
Gustaviasn stil. Förgylld. 45x34 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:28
-
7038 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:02
-
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:30
-
6419 Spegel
Rokokostil, förgylld, 136x53
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:49
*
Pigtittare
nr 604 6585
Pigtittare
Nyrokoko
| Utrop: | 100 kr |
|---|---|
| Såld: | 750 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 12 oktober 2009 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 8/10 14:48:24 | 1 | 200 kr |
| 9/10 22:38:11 | 2 | 300 kr |
| 10/10 09:23:54 | 2 | 400 kr |
| 10/10 16:05:55 | 3 | 400 kr |
| 10/10 23:15:25 | 4 | 450 kr |
| 11/10 16:48:34 | 2 | 700 kr |
| 12/10 16:02:53 | 5 | 550 kr |
| 12/10 19:02:05 | 6 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel nyrokoko pigtittare rakspegel spegel speglar
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:24 -
7027 Spegel
Förgylld, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:33 -
7074 Spegel
Gustaviasn stil. Förgylld. 45x34 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:28
-
7038 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:02 -
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:30 -
6419 Spegel
Rokokostil, förgylld, 136x53
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:49



