Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Sculptures and works of art / Sculptures 17475195



*

nr 1747 5195


SCULPTURES

2 pcs. Signed, keramik/sten. Length: 7-12 cm, height: 6-8 cm,


2 st. Signerade, keramik/sten. Längd: 7-12 cm, höjd: 6-8 cm


Estimate:

600

Sold:

SEK 300

Auction date:

Monday December 8 2025
at 20:21:21


  • Bid history
Time Bidder Bid
7/12 23:30:20 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Stengods
Stengodset är ett hårt, vattentätt gods som bränns i ca 1300 grader, varvid godset sintrar.
Carl Malmsten (1888-1972)
Svensk inredningsarkitekt, möbelarkitekt och professor
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik konsthantverk skulptur skulpturer sten




Ladda ner broschyr