KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 6627428
*
nr 662 7428
Herbert Gentry
(1919-2003), Sverige
Gouache, Herbert Gentry (1919-2003), komposition, 36x26
Herbert Gentry, född 1919 i Pittsburgh, död 2003 i Stockholm, svensk målare med afroamerikanskt ursrung.
Följerätt
Utrop:
100 kr
Såld:
1.300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 18 oktober 2010
kl 17:54:43
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
12/10 20:56:35
1
800 kr
13/10 17:32:55
2
300 kr
13/10 17:33:34
2
450 kr
13/10 17:34:11
2
650 kr
13/10 17:35:06
2
900 kr
17/10 13:34:21
3
1.000 kr
18/10 15:38:48
4
1.100 kr
18/10 16:39:10
5
1.200 kr
18/10 17:49:43
6
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Herbert Gentry
Herbert Gentry, född 1919 i Pittsburgh, död 2003 i Stockholm, svensk målare med afroamerikanskt ursrung.
Läs mer om Herbert Gentry
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache herbert gentry komposition svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6678 Akvarell
Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:52
-
6382 Akvarell
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:26
-
6303 Akvarell
Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:57
-
7048 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, "Eva den mond..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:49
-
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:22
-
6578 Akvarell
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sverige. Ej s..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:22
*
Herbert Gentry
Herbert Gentry, född 1919 i Pittsburgh, död 2003 i Stockholm, svensk målare med afroamerikanskt ursrung.
Läs mer om Herbert Gentry
nr 662 7428
Herbert Gentry
(1919-2003), Sverige
Gouache, Herbert Gentry (1919-2003), komposition, 36x26
Herbert Gentry, född 1919 i Pittsburgh, död 2003 i Stockholm, svensk målare med afroamerikanskt ursrung.
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 100 kr |
| Såld: | 1.300 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 18 oktober 2010 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 12/10 20:56:35 | 1 | 800 kr |
| 13/10 17:32:55 | 2 | 300 kr |
| 13/10 17:33:34 | 2 | 450 kr |
| 13/10 17:34:11 | 2 | 650 kr |
| 13/10 17:35:06 | 2 | 900 kr |
| 17/10 13:34:21 | 3 | 1.000 kr |
| 18/10 15:38:48 | 4 | 1.100 kr |
| 18/10 16:39:10 | 5 | 1.200 kr |
| 18/10 17:49:43 | 6 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Herbert Gentry
Herbert Gentry, född 1919 i Pittsburgh, död 2003 i Stockholm, svensk mÃ¥lare med afroamerikanskt ursrung.Läs mer om Herbert Gentry
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache herbert gentry komposition svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6678 Akvarell
Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:52 -
6382 Akvarell
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:26 -
6303 Akvarell
Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:57
-
7048 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, "Eva den mond..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:49 -
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:22 -
6578 Akvarell
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sverige. Ej s..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:22



