Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 8023390



*

nr 802 3390


Pelle Ã…berg

(1909-1964), Sverige


Gouache, Pelle Åberg (1909-1964), "Teaterskiss", motivets mått: 24 x 40


Pelle Åberg, född 1909 i Stockholm, död där 1964, svensk målare, tecknare, grafiker

Följerätt

Ja

Utrop:

1.500 kr

Såld:

3.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 21 januari 2013
kl 20:11:43


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
19/1 16:21:41 1      1.300 kr
19/1 21:44:57 2      1.500 kr
21/1 12:14:12 3      1.500 kr
21/1 12:14:43 3      1.600 kr
21/1 16:39:43 4      1.700 kr
21/1 16:40:24 4      2.200 kr
21/1 16:42:32 3      1.800 kr
21/1 16:42:55 3      2.000 kr
21/1 16:43:24 3      2.400 kr
21/1 19:56:59 4      2.600 kr
21/1 19:59:15 3      2.800 kr
21/1 20:00:07 4      Vinnande bud



  • Specialauktion

  • Konstnär/Designer

Pelle Ã…berg

Pelle Åberg, född 1909 i Stockholm, död där 1964, svensk målare, tecknare, grafiker

Läs mer om Pelle Ã…berg
  • Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache pelle åberg svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
  • 6678 Akvarell
    Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:52
  • 6382 Akvarell
    Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:26
  • 6303 Akvarell
    Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:57
  • 7048 Akvarell
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad, "Eva den mond..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:49
  • 6381 Akvarell
    Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:22
  • 6578 Akvarell
    Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sverige. Ej s..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:22




Ladda ner broschyr