KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Etsning 9758045
*
nr 975 8045
Hans Norsbo
(1897-1955), Sverige
Etsning, Hans Norsbo (1897-1955), Stockholmsmotiv, signerad, 1941, motivet: 25x41
Hans Norsbo, född 1897, död 1955, svensk målare och grafiker.
Utrop:
300 kr
Såld:
700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 24 augusti 2015
kl 19:15:07
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
29/7 19:15:58
1
100 kr
10/8 14:20:20
2
200 kr
15/8 18:07:06
3
600 kr
16/8 12:51:03
2
300 kr
16/8 12:51:03
3
350 kr (Budbetjänt)
18/8 12:55:42
4
600 kr
18/8 12:55:42
3
600 kr (Budbetjänt)
18/8 12:56:52
4
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Tema
24 aug
Stockholmsmotiv
På Tema Stockholmsmotiv den 24 augusti har vi samlat verk med motiv från Stockholm - Waxholmsbåtar, södermotiv och bubblande cityliv. Oljemålningar och grafik av konstnärer som Astri Bergman-Taube, ...
Läs mer om Stockholmsmotiv
- Konstnär/Designer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: etsning etsningar grafik hans norsbo motiv från stockholm stockholm stockholmsmotiv svensk svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
6573 Etsning
Gudmar Olovson (1936-2017), Sverige. Signerad, num..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:15
-
6436 Etsning
Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", oramat l..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:20
-
7069 Etsning
Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 1/30, j..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:11
-
7072 Etsning
Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 4/50. B..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:37
-
6344 Färgetsning
Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. "Från köket". S..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:54
-
7068 Färgetsning
Svenerik Jakobsson (f. 1934). Signerad, numrerad 1..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:47
*
Hans Norsbo
Hans Norsbo, född 1897, död 1955, svensk målare och grafiker.
Läs om budbetjänten
Läs mer om Stockholmsmotiv
nr 975 8045
Hans Norsbo
(1897-1955), Sverige
Etsning, Hans Norsbo (1897-1955), Stockholmsmotiv, signerad, 1941, motivet: 25x41
Hans Norsbo, född 1897, död 1955, svensk målare och grafiker.
| Utrop: | 300 kr |
|---|---|
| Såld: | 700 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 24 augusti 2015 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 29/7 19:15:58 | 1 | 100 kr |
| 10/8 14:20:20 | 2 | 200 kr |
| 15/8 18:07:06 | 3 | 600 kr |
| 16/8 12:51:03 | 2 | 300 kr |
| 16/8 12:51:03 | 3 | 350 kr (Budbetjänt) |
| 18/8 12:55:42 | 4 | 600 kr |
| 18/8 12:55:42 | 3 | 600 kr (Budbetjänt) |
| 18/8 12:56:52 | 4 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Tema
24 aug
Stockholmsmotiv
På Tema Stockholmsmotiv den 24 augusti har vi samlat verk med motiv från Stockholm - Waxholmsbåtar, södermotiv och bubblande cityliv. Oljemålningar och grafik av konstnärer som Astri Bergman-Taube, ...
Läs mer om Stockholmsmotiv
- Konstnär/Designer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: etsning etsningar grafik hans norsbo motiv från stockholm stockholm stockholmsmotiv svensk svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
6573 Etsning
Gudmar Olovson (1936-2017), Sverige. Signerad, num..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:15 -
6436 Etsning
Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", oramat l..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:20 -
7069 Etsning
Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 1/30, j..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:11
-
7072 Etsning
Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 4/50. B..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:37 -
6344 Färgetsning
Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. "Från köket". S..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:54 -
7068 Färgetsning
Svenerik Jakobsson (f. 1934). Signerad, numrerad 1..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:47



