ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 12543426
*
nr 1254 3426
GOUACHE
on paper, unidentified artist. Unsigned, 60x64,
på papper, Oidentifierad konstnär. Osignerad, 60x64
Estimate:
500
Auction date:
Monday May 13 2019
at 18:32:20
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache papper täckfärg vattenfärg
-
8084 GOUACHE
Michael Näslund. Signed, 50x60 cm, outer dimension..//
Auction ends
this Monday
2 feb at 18:33
*
GOUACHE
nr 1254 3426
GOUACHE
on paper, unidentified artist. Unsigned, 60x64,
på papper, Oidentifierad konstnär. Osignerad, 60x64
| Estimate: | 500 |
|---|---|
| Auction date: |
Monday May 13 2019 |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache papper täckfärg vattenfärg
-
8084 GOUACHE
Michael Näslund. Signed, 50x60 cm, outer dimension..//
Auction ends
this Monday
2 feb at 18:33



