ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 9592009
*
nr 959 2009
Mats Norryd
(1944-1989), Sverige
Mats Norryd (1944-1989), 'Huvudlös förälskelse' ur Tusen och en natt, signerad -74, 68x90, inkl. book.
GOUACHE, Mats Norryd (1944-1989), 'Huvudlös förälskelse' ur Tusen och en natt, signerad -74, 68x90
Condition: inkl. Bok
Mats Norryd, born 1944, dead 1989, in Stockholm, Swedish painter and graphic artist.
Droit De Suite
Estimate:
1000
Sold:
SEK 700
Auction date:
Monday May 4 2015
at 18:33:37
- Bid history
Time
Bidder
Bid
28/4 15:56:29
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Artist/Designer
Mats Norryd
Mats Norryd, born 1944, dead 1989, in Stockholm, Swedish painter and graphic artist.
Read more about Mats Norryd
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache mats norryd svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:52
-
6382 WATERCOLOUR
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:26
-
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:57
-
7048 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, "Eva den mondän..//
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:49
-
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:22
-
6578 WATERCOLOUR
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:22
*
Mats Norryd
Condition: inkl. Bok
Mats Norryd, born 1944, dead 1989, in Stockholm, Swedish painter and graphic artist.
Read more about Mats Norryd
nr 959 2009
Mats Norryd
(1944-1989), Sverige
Mats Norryd (1944-1989), 'Huvudlös förälskelse' ur Tusen och en natt, signerad -74, 68x90, inkl. book.
GOUACHE, Mats Norryd (1944-1989), 'Huvudlös förälskelse' ur Tusen och en natt, signerad -74, 68x90
Condition: inkl. Bok
Mats Norryd, born 1944, dead 1989, in Stockholm, Swedish painter and graphic artist.
| Droit De Suite | |
|---|---|
| Estimate: | 1000 |
| Sold: | SEK 700 |
| Auction date: |
Monday May 4 2015 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 28/4 15:56:29 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Artist/Designer
Mats Norryd
Mats Norryd, born 1944, dead 1989, in Stockholm, Swedish painter and graphic artist.Read more about Mats Norryd
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache mats norryd svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:52 -
6382 WATERCOLOUR
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:26 -
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:57
-
7048 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, "Eva den mondän..//
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:49 -
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:22 -
6578 WATERCOLOUR
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:22



