![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 7245764
*
nr 724 5764
Einar Jolin
(1890-1976), Sverige
Akvarell, Einar Jolin (1890-1976). Landskap med kyrka. Sign. och dat. April 1949, Eze, 63x49
Einar Jolin, född 1890 i Stockholm, död 1976. Svensk målare.
Följerätt
Utrop:
8.000 kr
Såld:
9.100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 7 november 2011
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
5/11 20:54:33
1
9.000 kr
6/11 18:01:19
2
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller einar jolin eze landskap med kyrka och dat svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:49
-
6196 Akvarell
Hugo Wickman, (tillskriven), ej signerad, Intyg a ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:03
-
6017 Akvarell
Julio Casanova, "Tucan". Signerad, daterad -03. Ak..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:16
-
2039 Akvarell
Stina Sörman (1910-1993), Sverige. Fiskar. Signera..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:20
-
2032 Akvarell
Veronica Leo (f. 1935), Sverige. "Snöflickan, ur s..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:39
-
2071 Blandteknik
Anna Palm de Rosa (1859-1924), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:25
*
Einar Jolin
Einar Jolin, född 1890 i Stockholm, död 1976. Svensk målare.
nr 724 5764
Einar Jolin
(1890-1976), Sverige
Akvarell, Einar Jolin (1890-1976). Landskap med kyrka. Sign. och dat. April 1949, Eze, 63x49
Einar Jolin, född 1890 i Stockholm, död 1976. Svensk målare.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 8.000 kr |
Såld: | 9.100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 7 november 2011 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
5/11 20:54:33 | 1 | 9.000 kr |
6/11 18:01:19 | 2 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller einar jolin eze landskap med kyrka och dat svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:49 -
6196 Akvarell
Hugo Wickman, (tillskriven), ej signerad, Intyg a ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:03 -
6017 Akvarell
Julio Casanova, "Tucan". Signerad, daterad -03. Ak..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:16
-
2039 Akvarell
Stina Sörman (1910-1993), Sverige. Fiskar. Signera..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:20 -
2032 Akvarell
Veronica Leo (f. 1935), Sverige. "Snöflickan, ur s..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:39 -
2071 Blandteknik
Anna Palm de Rosa (1859-1924), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:25