ÖVRIGT / Speglar / Pigtittare 2415365
*
nr 241 5365
Pigtittare
Intarsia, Sent 1800-tal, valnöt, H.70
Utrop:
1.500 kr
Såld:
2.800 kr
Sista tid för bud online:
måndag 19 maj 2003
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
16/5 18:01:26
1
1.500 kr
17/5 18:48:35
2
1.700 kr
18/5 18:50:35
3
2.400 kr
18/5 20:11:59
4
1.900 kr
18/5 20:12:57
4
2.700 kr
18/5 21:20:01
3
2.600 kr
18/5 22:02:09
3
Vinnande bud
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: intarsia lådspegel pigtittare rakspegel sekelskifte sent 1800-tal spegel speglar träinläggningar valnöt
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:24
-
7027 Spegel
Förgylld, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:33
-
7074 Spegel
Gustaviasn stil. Förgylld. 45x34 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:28
-
7038 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:02
-
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:30
-
6419 Spegel
Rokokostil, förgylld, 136x53
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:49
*
Pigtittare
nr 241 5365
Pigtittare
Intarsia, Sent 1800-tal, valnöt, H.70
| Utrop: | 1.500 kr |
|---|---|
| Såld: | 2.800 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 19 maj 2003 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 16/5 18:01:26 | 1 | 1.500 kr |
| 17/5 18:48:35 | 2 | 1.700 kr |
| 18/5 18:50:35 | 3 | 2.400 kr |
| 18/5 20:11:59 | 4 | 1.900 kr |
| 18/5 20:12:57 | 4 | 2.700 kr |
| 18/5 21:20:01 | 3 | 2.600 kr |
| 18/5 22:02:09 | 3 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: intarsia lådspegel pigtittare rakspegel sekelskifte sent 1800-tal spegel speglar träinläggningar valnöt
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:24 -
7027 Spegel
Förgylld, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:33 -
7074 Spegel
Gustaviasn stil. Förgylld. 45x34 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:28
-
7038 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:02 -
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:30 -
6419 Spegel
Rokokostil, förgylld, 136x53
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:49



