Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Watercolor paintings & Drawings / Mixed media 13899026



*

nr 1389 9026


Robert Högfeldt

(1894-1986), Sverige


2 pcs, Robert Högfeldt (1894-1986), Sweden. Troll, outer dimensions including frame: 42x34 respektive 48x36,


MIXED MEDIA, 2 st, Troll, yttermått inklusive ram: 42x34 respektive 48x36 cm. Signerad


Robert Högfeldt, born 1894 in Eindhoven, Holland, dead 1986, Swedish draughtsman and painter.

Droit De Suite

Yes

Estimate:

1000

Sold:

SEK 1200

Auction date:

Monday April 5 2021
at 18:47:19


  • Bid history
Time Bidder Bid
31/3 10:51:39 1      800 kr
31/3 14:20:46 2      900 kr
2/4 09:31:06 1      1.100 kr
5/4 14:33:44 3      Vinnande bud



  • Artist/Designer

Robert Högfeldt

Robert Högfeldt, born 1894 in Eindhoven, Holland, dead 1986, Swedish draughtsman and painter.

Read more about Robert Högfeldt
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blandteknik robert högfeldt svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige troll vattenfärg
  • 7048 WATERCOLOUR
    unidentified artist. No signature, "Eva den mondän..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:49
  • 6381 WATERCOLOUR
    Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:22
  • 6578 WATERCOLOUR
    Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:22




Ladda ner broschyr