Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER & METAL / Brass, Copper and Tin / Plates 12144308



*

nr 1214 4308


PLATES

18 pieces, olika, 6 + 9 + 2 + 1, 20th century, diameter: 20-29, gravering på undersida.


18 st, olika, 6 + 9 + 2 + 1,1900-tal, diameter: 20-29


Condition: gravering på undersida

Estimate:

800

Sold:

SEK 300

Auction date:

Monday October 29 2018
at 19:18:31


  • Bid history
Time Bidder Bid
27/10 11:06:06 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: koppar olika tenntallrikar
  • 6558 Form
    med handtag, 19th century, copper, 54x34,
    Present: SEK 350

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:18
  • 6549 GrötskÃ¥lar
    3 pcs, tin, 18th/19th century. Diameter: 20-21, le..//
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 19:40
  • 6662 CASE
    Svenskt Tenn, Sweden, lock med motiv av kvinnofigu..//
    Present: SEK 1400

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 19:03




Ladda ner broschyr