GLASS & CERAMICS / Ceramics / Vas // kanna 14132002
nr 1413 2002
Björn Wiinblad
(1918-2006), Danmark
Björn Wiinblad (1918-2006), Denmark. Tulpanform med dekor av ansikte. Faience, dekor i grått, rosa och brunt. Monogramsignerad BW samt dated -79 Danmark. Height: 32, 5 cm, glasyrbortfall.
Vas // kanna, Tulpanform med dekor av ansikte. Fajans, dekor i grått, rosa och brunt. Monogramsignerad BW samt daterad -79 Danmark. Höjd: 32,5 cm
Condition: glasyrbortfall
Bjørn Wiinblad, born 1918, dead 2006, Danish painter.
1500
SEK 1200
Monday August 23 2021
at 20:10:28
1.100 kr
1.100 kr
- Thema-auction
Aug 23
Retro
Read more about Retro
Björn Wiinblad
Read more about Björn Wiinblad