Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLASS & CERAMICS / Ceramics / Fat + kruka 4446495



*

nr 444 6495


Fat + kruka

Lenght: ()


1800-tal, keramik, Sverige


Estimate:

300

Sold:

SEK 650

Auction date:

Monday December 18 2006
at 17:06:29


  • Bid history
Time Bidder Bid
16/12 15:14:27 1      600 kr
18/12 14:23:10 2      500 kr
18/12 14:23:51 2      Vinnande bud
18/12 14:24:36 2      justering av budtak


  • Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: fat keramik kruka sverige
  • 6538 EGG WARMER
    Italien + pot with a lid, (hund). Height: 19-20 lä..//
    Present: SEK 200

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 19:03
  • 6613 JARS
    2 pcs, China. Height: 15-19, 1 saknar lock.
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 20:19
  • 6757 BOX
    porslin och mässing. Diameter: 15 cm,
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:53
  • 6066 DISH
    + bowls, 6 pieces, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 20:13
  • 6166 DISH
    4 pcs, China/Japan. Diameter: 21-41,
    Present: SEK 200

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:57
  • 6643 DISH
    Mateus, Portugal, porcelain. Diameter: 42 cm,
    Present: SEK 300

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:31




Ladda ner broschyr