ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 7965357
*
nr 796 5357
Nils Bäcklin
(1913-1989), Sverige
Nils Bäcklin, fisherman, 1950s, 33 x 75,
GOUACHE (F), Nils Bäcklin, Fiskare, 50-tal, 33 x 75
Nils Bäcklin, Swedish painter, born 1913, dead 1989.
Droit De Suite
Estimate:
1500
Sold:
SEK 1000
Auction date:
Monday December 10 2012
at 18:44:44
- Bid history
Time
Bidder
Bid
10/12 16:09:34
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Artist/Designer
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller fiskare gouache nils bäcklin svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
9317 WATERCOLOUR
Alain Soucasse (b. 1951), Sweden. Signed, dated -8..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 19:27
-
9081 WATERCOLOUR
Lee Kanold, dated - 2000, katt på stol. Signed. Im..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 20:46
-
3100 WATERCOLOUR
unidentified artist. Signed, watercolour, "Tallin"..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 19:16
-
9035 WATERCOLOUR
Thage Nordholm (1927-1990), Sweden. Signed, familj..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 20:58
-
9209 WATERCOLOURS
2 pcs, unidentified artist. "Ringsjön". Signed, da..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 19:52
-
9349 WATERCOLOURS
4 pcs, Frans Lindström (1874-1954), Sweden. Signed..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 18:00
*
Nils Bäcklin
Nils Bäcklin, Swedish painter, born 1913, dead 1989.
nr 796 5357
Nils Bäcklin
(1913-1989), Sverige
Nils Bäcklin, fisherman, 1950s, 33 x 75,
GOUACHE (F), Nils Bäcklin, Fiskare, 50-tal, 33 x 75
Nils Bäcklin, Swedish painter, born 1913, dead 1989.
Droit De Suite | |
---|---|
Estimate: | 1500 |
Sold: | SEK 1000 |
Auction date: |
Monday December 10 2012 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
10/12 16:09:34 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Artist/Designer
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller fiskare gouache nils bäcklin svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
9317 WATERCOLOUR
Alain Soucasse (b. 1951), Sweden. Signed, dated -8..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 19:27 -
9081 WATERCOLOUR
Lee Kanold, dated - 2000, katt på stol. Signed. Im..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 20:46 -
3100 WATERCOLOUR
unidentified artist. Signed, watercolour, "Tallin"..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 19:16
-
9035 WATERCOLOUR
Thage Nordholm (1927-1990), Sweden. Signed, familj..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 20:58 -
9209 WATERCOLOURS
2 pcs, unidentified artist. "Ringsjön". Signed, da..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 19:52 -
9349 WATERCOLOURS
4 pcs, Frans Lindström (1874-1954), Sweden. Signed..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 18:00