Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  MISCELLANEOUS / Jewellery / Ring + brosch 9365151



*

nr 936 5151


Ring + brosch

silver, 1920s, med stenar, (Sterling & 835),


Silver, 20-tal, med stenar, (Sterling & 835)


Estimate:

800

Sold:

SEK 150

Auction date:

Monday January 26 2015
at 18:37:01


  • Bid history
Time Bidder Bid
20/1 09:57:43 1      100 kr
26/1 13:54:15 2      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: brosch ring silver smycken stenar vintage ädelmetall
  • 7091 BRACELET
    18K guld, vitt, rött guld, tvinnat. Length: 20 cm,..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:38
  • 7107 Armband 18 k
    18k guld. X-länk. Length: 20 cm, weight: 41, 1,
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:23
  • 7115 Diverse guld
    Bland annat 1 par hängen med pärla, gross weight: ..//
    Present: SEK 2800

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:54
  • 7110 Fotomedaljong
    18k guld. 18k guld. Diameter: 3. Weight: 7, 6 g,
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:13
  • 6009 NECKLACE
    18k guld, with pearls. Length: 50 ca, weight: 10g ..//
    Present: SEK 5000

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:02
  • 7113 PENDANT
    18k guld. Med stenar, Kedja i doublè. Gross weight..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:19




Ladda ner broschyr