GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Porslin 5624293
*
nr 562 4293
Porslin
4 del, Röd Rubin, Arthur Percy och Eugen Trost, Gefle
Utrop:
1.000 kr
Såld:
600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 26 januari 2009
kl 19:14:37
- Budhistorik
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle keramik porslin röd rubin svensk keramik svenska keramiker
-
6757 Dosa
porslin och mässing. Diameter: 15 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:55
-
6539 Fat
Royal Copenhagen, 1700-tal. 39x31
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:24
-
6342 Porslinstavla
Stig Fyring (1934-2015), Sverige. Porsgrund, "Prov..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:51
-
6407 Spiselhundar
ett par, ”Staffordshire”, porslin. Höjd: 21 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:30
-
7014 Ytterfoder
nutida, porslin, 19,5x19,5. Höjd: 14,5 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:54
*
Porslin
nr 562 4293
Porslin
4 del, Röd Rubin, Arthur Percy och Eugen Trost, Gefle
| Utrop: | 1.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 600 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 26 januari 2009 |
- Budhistorik
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle keramik porslin röd rubin svensk keramik svenska keramiker
-
6757 Dosa
porslin och mässing. Diameter: 15 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:55 -
6539 Fat
Royal Copenhagen, 1700-tal. 39x31
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:24 -
6342 Porslinstavla
Stig Fyring (1934-2015), Sverige. Porsgrund, "Prov..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:51
-
6407 Spiselhundar
ett par, ”Staffordshire”, porslin. Höjd: 21 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:30 -
7014 Ytterfoder
nutida, porslin, 19,5x19,5. Höjd: 14,5 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:54



