GLASS & CERAMICS / Porcelain and Pottery / Tea set 15464013
*
nr 1546 4013
Berit Ternell
(f. 1929), Sverige
28 pieces, Berit Ternell (b. 1929), Sweden. "Kosmos", Gefle, 1960/70-tal. Blank glasyr i blått och brunt,
TEA SET, 28 delar, "Kosmos", Gefle, 1960/70-tal. Blank glasyr i blått och brunt
Berit Ternell, Swedish painter, born 1929.
Estimate:
1500
Sold:
SEK 1000
Auction date:
Monday June 5 2023
at 20:53:59
- Bid history
Time
Bidder
Bid
5/6 20:06:32
1
Vinnande bud
- Artist/Designer
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: berit ternell gefle svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige tekopp tekoppar teservis
-
6263 SOUP PLATES
one pair, 18th century. Diameter: 23 cm,
Present: SEK 350
Auction ends
this Monday
12 jan at 20:06
-
6167 Kaffe / tekopp..
17 pieces, Porcelaine de Paris, Limoges,
Auction ends
this Monday
12 jan at 19:00
-
6340 COFFEE SET
Royal Tuscan, England, dekor av ranka, 12 koppar, ..//
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
12 jan at 20:52
-
6014 COFFEE CUPS
+ side plates, 12 pieces, Royal Copenhagen, Denmar..//
Present: SEK 600
Auction ends
this Monday
12 jan at 20:53
-
5060 COFFEE CUPS
5 parts, Grodblad, Upsala-Ekeby, (en med glasyrska..//
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
12 jan at 18:51
-
6061 COFFEE CUPS
6 parts, "Krokus", Esteri Tomula & Peter Winquist,..//
Auction ends
this Monday
12 jan at 18:37
*
Berit Ternell
Berit Ternell, Swedish painter, born 1929.
nr 1546 4013
Berit Ternell
(f. 1929), Sverige
28 pieces, Berit Ternell (b. 1929), Sweden. "Kosmos", Gefle, 1960/70-tal. Blank glasyr i blått och brunt,
TEA SET, 28 delar, "Kosmos", Gefle, 1960/70-tal. Blank glasyr i blått och brunt
Berit Ternell, Swedish painter, born 1929.
| Estimate: | 1500 |
|---|---|
| Sold: | SEK 1000 |
| Auction date: |
Monday June 5 2023 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 5/6 20:06:32 | 1 | Vinnande bud |
- Artist/Designer
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: berit ternell gefle svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige tekopp tekoppar teservis
-
6263 SOUP PLATES
one pair, 18th century. Diameter: 23 cm,
Present: SEK 350
Auction ends
this Monday
12 jan at 20:06 -
6167 Kaffe / tekopp..
17 pieces, Porcelaine de Paris, Limoges,
Auction ends
this Monday
12 jan at 19:00 -
6340 COFFEE SET
Royal Tuscan, England, dekor av ranka, 12 koppar, ..//
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
12 jan at 20:52
-
6014 COFFEE CUPS
+ side plates, 12 pieces, Royal Copenhagen, Denmar..//
Present: SEK 600
Auction ends
this Monday
12 jan at 20:53 -
5060 COFFEE CUPS
5 parts, Grodblad, Upsala-Ekeby, (en med glasyrska..//
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
12 jan at 18:51 -
6061 COFFEE CUPS
6 parts, "Krokus", Esteri Tomula & Peter Winquist,..//
Auction ends
this Monday
12 jan at 18:37



