FURNITURE / Tables / Dinner table 5806069
*
nr 580 6069
DINNER TABLE
bonad björk, höjd 76 cm, diameter 115 cm,
bonad björk, höjd 76 cm, diameter 115 cm
Withdrawn
Auction date:
Monday April 27 2009
at 18:54:20
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bonad björk bord matbord matsalsbord
-
6044 Barbord
"Venus", Johanson Design, Markaryd, kromad pelarfo..//
Auction ends
in a week
12 jan at 20:45
-
6615 TEA TABLE
19th century, stained birch. Diameter: 83 cm, heig..//
Auction ends
in a week
12 jan at 19:58
-
6073 LAMP TABLE
butlers tray table. Diameter: 65 cm, height: 47 cm,
Auction ends
in a week
12 jan at 20:05
-
6633 LAMP TABLE
one pair, pine wood, märkta KJW. Length: 54 cm, wi..//
Auction ends
in a week
12 jan at 18:04
-
6301 LAMP TABLE
stomme i gulmetall, två bordsskivor, härdat glas ..//
Auction ends
in a week
12 jan at 18:16
-
6379 DINNER TABLE
Bockmodell. Length: 183+ 2x45, width: 101 cm, hei..//
Auction ends
in a week
12 jan at 19:50
*
DINNER TABLE
Read more about TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6069
DINNER TABLE
bonad björk, höjd 76 cm, diameter 115 cm,
bonad björk, höjd 76 cm, diameter 115 cm
Withdrawn |
|
| Auction date: |
Monday April 27 2009 |
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bonad björk bord matbord matsalsbord
-
6044 Barbord
"Venus", Johanson Design, Markaryd, kromad pelarfo..//
Auction ends
in a week
12 jan at 20:45 -
6615 TEA TABLE
19th century, stained birch. Diameter: 83 cm, heig..//
Auction ends
in a week
12 jan at 19:58 -
6073 LAMP TABLE
butlers tray table. Diameter: 65 cm, height: 47 cm,
Auction ends
in a week
12 jan at 20:05
-
6633 LAMP TABLE
one pair, pine wood, märkta KJW. Length: 54 cm, wi..//
Auction ends
in a week
12 jan at 18:04 -
6301 LAMP TABLE
stomme i gulmetall, två bordsskivor, härdat glas ..//
Auction ends
in a week
12 jan at 18:16 -
6379 DINNER TABLE
Bockmodell. Length: 183+ 2x45, width: 101 cm, hei..//
Auction ends
in a week
12 jan at 19:50



