Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  FURNITURE / Cupboards & Cabinets / Bottle casket 8559015



*

nr 855 9015


BOTTLE CASKET

nysilver/trä, med 3 st, karaffer med slipat glas, length: 37 cm, width: 16 cm, height: 40 cm, nagg.


nysilver/trä, med 3 st, karaffer med slipat glas, längd: 37 cm, djup: 16 cm, höjd: 40 cm


Condition: nagg

Estimate:

2000

Sold:

SEK 2200

Auction date:

Monday October 28 2013
at 18:23:53


  • Bid history
Time Bidder Bid
26/10 18:59:05 1      1.600 kr
28/10 18:00:16 2      2.000 kr
28/10 18:04:56 1      1.800 kr
28/10 18:05:58 1      2.000 kr
28/10 18:07:07 1      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: flaskschatull nysilver pläter skåp trä
  • 6037 BOOKCASE
    i form av en kanot, märkt Buttjer, 4 hyllor, mörkb..//
    Present: SEK 1600

    Auction ends
    tomorrow
    12 jan at 18:55
  • 6740 BOOKCASE
    around the turn of the 20th century. Length: 107 c..//
     

    Auction ends
    tomorrow
    12 jan at 19:42
  • 6685 BOOK CASE
    1940s, låda i sarg, cupboard, Width: 148 cm. Width..//
    Present: SEK 900

    Auction ends
    tomorrow
    12 jan at 20:32




Ladda ner broschyr