KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 7212109
*
nr 721 2109
Gunnar Nordström
(f. 1921), Sverige
Gouache, Gunnar Nordström (f. 1921), fiskmånglerska, 59x40
Kondition: oramad
Gunnar Nordström, svensk målare född 1921.
Följerätt
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 24 oktober 2011
kl 18:05:57
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller fiskmånglerska gouache gunnar nordström svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
8106 Gouache
Elli Hemberg (1896-1994), Sverige. "Polykrom kompo..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
26 jan kl 18:30
-
8084 Gouache
Michael Näslund, Signerad, 50x60 cm, yttermått ink..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
26 jan kl 18:04
*
Gunnar Nordström
Kondition: oramad
Gunnar Nordström, svensk målare född 1921.
nr 721 2109
Gunnar Nordström
(f. 1921), Sverige
Gouache, Gunnar Nordström (f. 1921), fiskmånglerska, 59x40
Kondition: oramad
Gunnar Nordström, svensk målare född 1921.
| Följerätt | |
|---|---|
Utgick |
|
| Sista tid för bud online: |
måndag 24 oktober 2011 |
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller fiskmånglerska gouache gunnar nordström svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
8106 Gouache
Elli Hemberg (1896-1994), Sverige. "Polykrom kompo..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
26 jan kl 18:30 -
8084 Gouache
Michael Näslund, Signerad, 50x60 cm, yttermått ink..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
26 jan kl 18:04



