BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 10838033
nr 1083 8033
Ljusstakar
Ett par, nysilver, nyrokoko, höjd: 17 cm
Utrop:
500 kr
Såld:
700 kr
måndag 16 januari 2017
kl 19:00:24
200 kr
250 kr
300 kr
500 kr
450 kr
500 kr (Budbetjänt)
600 kr
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.