FURNITURE / Chairs and Stools / Armchairs 15671035
*
nr 1567 1035
ARMCHAIRS
one pair, JINDRICH HALABALA, attributed. Czech Republic, 1950s. Modellen formgiven på 1930-talet, renoverade. Betsad stomme, fast stoppad rygg och sits. Width: 63 cm. Width: 79 cm,
h. 78 cm, sitthöjd: ca 34 cm,
ett par, JINDRICH HALABALA, tillskriven. Tjeckien, 1950-tal. Modellen formgiven på 1930-talet, renoverade. Betsad stomme, fast stoppad rygg och sits. Bredd: 63 cm. Djup: 79 cm,
h. 78 cm, sitthöjd: ca 34 cm
Estimate:
16000
Sold:
SEK 14000
Auction date:
Thursday September 28 2023
at 04:36:45
- Klassiska
Sep 28
Klassiska
På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...
Read more about Klassiska
- Andra sökte även efter
Liknande föremål:
h betsad stomme fåtöljer jindrich halabala karmstol karmstolar renoverade stol stolar tjeckien
-
8038 BAR STOOLS
2 pcs, höj- & sänkbara. Length: 55 cm. Width: 50 c..//
Present: SEK 600
Auction ends
today
27 maj at 20:48
-
5147 CLUB ARMCHAIRS
Chesterfield modell, klädd i brunt skinn. Width: 9..//
Auction ends
today
27 maj at 20:10
-
9283 FOLDING CHAIRS
3 pcs, wood, wear.
Present: SEK 100
Auction ends
today
27 maj at 18:14
-
9121 FOLDING CHAIRS
4 pcs, sheet metal,
Present: SEK 350
Auction ends
today
27 maj at 18:47
-
9394 ARMCHAIR
+ pillow, 1940s, Jofef Frank textil, "Anakreon", w..//
Present: SEK 1500
Auction ends
today
27 maj at 20:07
-
9069 ARMCHAIR
Bolia, modell Vitesse, black leather, kromad benst..//
Present: SEK 1600
Auction ends
today
27 maj at 18:28
nr 1567 1035
ARMCHAIRS
one pair, JINDRICH HALABALA, attributed. Czech Republic, 1950s. Modellen formgiven på 1930-talet, renoverade. Betsad stomme, fast stoppad rygg och sits. Width: 63 cm. Width: 79 cm,
h. 78 cm, sitthöjd: ca 34 cm,
ett par, JINDRICH HALABALA, tillskriven. Tjeckien, 1950-tal. Modellen formgiven på 1930-talet, renoverade. Betsad stomme, fast stoppad rygg och sits. Bredd: 63 cm. Djup: 79 cm, h. 78 cm, sitthöjd: ca 34 cm
Estimate: | 16000 |
---|---|
Sold: | SEK 14000 |
Auction date: |
Thursday September 28 2023 |
- Klassiska
Sep 28
Klassiska
På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...Read more about Klassiska
- Andra sökte även efter
-
8038 BAR STOOLS
2 pcs, höj- & sänkbara. Length: 55 cm. Width: 50 c..//
Present: SEK 600
Auction ends
today
27 maj at 20:48 -
5147 CLUB ARMCHAIRS
Chesterfield modell, klädd i brunt skinn. Width: 9..//
Auction ends
today
27 maj at 20:10 -
9283 FOLDING CHAIRS
3 pcs, wood, wear.
Present: SEK 100
Auction ends
today
27 maj at 18:14
-
9121 FOLDING CHAIRS
4 pcs, sheet metal,
Present: SEK 350
Auction ends
today
27 maj at 18:47 -
9394 ARMCHAIR
+ pillow, 1940s, Jofef Frank textil, "Anakreon", w..//
Present: SEK 1500
Auction ends
today
27 maj at 20:07 -
9069 ARMCHAIR
Bolia, modell Vitesse, black leather, kromad benst..//
Present: SEK 1600
Auction ends
today
27 maj at 18:28