Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLASS & CERAMICS / Ceramics / Wall relief sculpture 16337171



*

nr 1633 7171


Naile Wafin

(f. 1920)


Naile Wafin (b. 1920). Signerad NW, Arabia, Finland, blomstermotiv, ceramics, 40x20,


WALL RELIEF SCULPTURE, Naile Wafin (f. 1920), Signerad NW, Arabia, blomstermotiv, keramik, 40x20 cm


Estimate:

700

Sold:

SEK 300

Auction date:

Monday July 29 2024
at 20:25:56


  • Bid history
Time Bidder Bid
25/7 21:31:47 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Arabia
Arabia är en porslinsfabrik i Helsingfors, Finland. Fabriken ligger i området Arabiastranden som fått sitt namn från fabriken.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: arabia blomstermotiv design europa finland finländsk finsk keramik naile wafin norden nordeuropa nordeuropeisk svenska konstnärer väggplatta
  • 6538 EGG WARMER
    Italien + pot with a lid, (hund). Height: 19-20 lä..//
    Present: SEK 150

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 19:03
  • 6613 JARS
    2 pcs, China. Height: 15-19, 1 saknar lock.
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 20:19
  • 6757 BOX
    porslin och mässing. Diameter: 15 cm,
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:53
  • 6066 DISH
    + bowls, 6 pieces, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 20:13
  • 6166 DISH
    4 pcs, China/Japan. Diameter: 21-41,
    Present: SEK 200

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:57
  • 6643 DISH
    Mateus, Portugal, porcelain. Diameter: 42 cm,
    Present: SEK 300

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:31




Ladda ner broschyr