Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLASS & CERAMICS / Glass / Carafe 5806055



*

nr 580 6055


Elis Bergh

(1881-1954), Sverige


Elis Bergh Kosta för Stockholmsutställningen 1930, höjd 12 cm,


CARAFE, MED PROPP, Elis Bergh Kosta för Stockholmsutställningen 1930, höjd 12 cm


Elis Bergh, Swedish designer, born 1881, dead 1954.

Estimate:

300

Sold:

SEK 300

Auction date:

Monday April 27 2009
at 18:34:05


  • Bid history
Time Bidder Bid
27/4 13:58:59 1      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Apr 27

TEMA 20- & 30-tal

Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.



Read more about TEMA 20- & 30-tal

  • Artist/Designer

Elis Bergh

Elis Bergh, Swedish designer, born 1881, dead 1954.

Read more about Elis Bergh
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: elis bergh glas karaff propp svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 8228 BEAKER
    + vas + karaff med silvermontering, Bohemia. Heig..//
    Present: SEK 500

    Auction ends
    in two days
    26 jan at 20:16
  • 8388 DRAM GLASSES
    6 parts. Height: 11, 5-12, 5,
     

    Auction ends
    in two days
    26 jan at 20:57
  • 8013 DRAM GLASSES
    på fot, 12 pieces, 19th century, slipad dekor. Hei..//
    Present: SEK 250

    Auction ends
    in two days
    26 jan at 20:17
  • 8229 POTS
    one pair, with lid, cut glass. Diameter: 15, 5 cm...//
     

    Auction ends
    in two days
    26 jan at 18:23
  • 8015 COUPE GLASS
    8 pcs, diameter: 10, 5. Height: 7, 5 cm,
    Present: SEK 150

    Auction ends
    in two days
    26 jan at 19:29
  • 8239 GLASS
    3 pcs, Bohemia. Height: 11-5-29,
    Present: SEK 300

    Auction ends
    in two days
    26 jan at 18:51




Ladda ner broschyr