Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Watercolor paintings & Drawings / Pastel 17292005



*

nr 1729 2005


Gustav Alexandersson

(1901-1976), Sverige


Gustav Alexandersson (1901-1976), Sweden. Signed, "Tunnelbanebygget vid Strömsborg". Image dimensions: 68x47 cm, outer dimensions including frame: 84x62,


PASTEL, Signerad, "Tunnelbanebygget vid Strömsborg". Bildmått: 68x47 cm, yttermått inklusive ram: 84x62 cm


Gustav Alexandersson, Swedish painter, born 1901, dead 1976.

Estimate:

500

Sold:

SEK 150

Auction date:

Monday October 6 2025
at 18:06:01


  • Bid history
Time Bidder Bid
5/10 16:40:44 1      100 kr
6/10 17:24:05 2      Vinnande bud



  • Artist/Designer

Gustav Alexandersson

Gustav Alexandersson, Swedish painter, born 1901, dead 1976.

Read more about Gustav Alexandersson
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller färgkrita gustav alexandersson pastell svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
  • 7166 PASTEL
    Stig Claesson Slas (1928-2008), Sweden. Signed, da..//
    Present: SEK 700

    Auction ends
    today
    19 jan at 20:58




Ladda ner broschyr