SILVER & METAL / Silver / Tureen and cover 6013037
*
nr 601 3037
TUREEN AND COVER
silver plated, 4 pcs. cutlery, olika,
nysilver, 4 st. uppläggningsbestick, olika
Estimate:
100
Sold:
SEK 350
Auction date:
Monday September 28 2009
at 17:53:43
- Bid history
Time
Bidder
Bid
25/9 21:37:34
1
300 kr
28/9 17:46:28
2
250 kr
28/9 17:46:51
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: karott med lock nysilver olika pläter silver uppläggningsbestick ädelmetall
-
6589 BEAKER
5 pcs, silver, small, with engravings. Height: 5-6..//
Auction ends
in 9 days
12 jan at 19:47
-
6590 BEAKER
silver, CG Hallberg, Sweden, 1943, skadad fot. Hei..//
Auction ends
in 9 days
12 jan at 18:14
-
6603 CUTLERY
12 pieces, silver, udda. Length: 11-15, weight: 22..//
Auction ends
in 9 days
12 jan at 19:59
-
6443 CUTLERY
silver, 33 pieces, length: 18-25, weight: 1900 gr ..//
Auction ends
in 9 days
12 jan at 20:10
-
6650 CUTLERY SET
silver, 48 pieces, Rosenholm. Length: 12-19, 5, we..//
Auction ends
in 9 days
12 jan at 18:51
-
6595 Burk
glas med silverlock, fornnordisk dekor. Length: 20..//
Auction ends
in 9 days
12 jan at 18:14
*
TUREEN AND COVER
nr 601 3037
TUREEN AND COVER
silver plated, 4 pcs. cutlery, olika,
nysilver, 4 st. uppläggningsbestick, olika
| Estimate: | 100 |
|---|---|
| Sold: | SEK 350 |
| Auction date: |
Monday September 28 2009 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 25/9 21:37:34 | 1 | 300 kr |
| 28/9 17:46:28 | 2 | 250 kr |
| 28/9 17:46:51 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: karott med lock nysilver olika pläter silver uppläggningsbestick ädelmetall
-
6589 BEAKER
5 pcs, silver, small, with engravings. Height: 5-6..//
Auction ends
in 9 days
12 jan at 19:47 -
6590 BEAKER
silver, CG Hallberg, Sweden, 1943, skadad fot. Hei..//
Auction ends
in 9 days
12 jan at 18:14 -
6603 CUTLERY
12 pieces, silver, udda. Length: 11-15, weight: 22..//
Auction ends
in 9 days
12 jan at 19:59
-
6443 CUTLERY
silver, 33 pieces, length: 18-25, weight: 1900 gr ..//
Auction ends
in 9 days
12 jan at 20:10 -
6650 CUTLERY SET
silver, 48 pieces, Rosenholm. Length: 12-19, 5, we..//
Auction ends
in 9 days
12 jan at 18:51 -
6595 Burk
glas med silverlock, fornnordisk dekor. Length: 20..//
Auction ends
in 9 days
12 jan at 18:14



