Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Frames / Ram 5602332



*

nr 560 2332


Ram

Lenght: ()


Silver, London 1916, 13x9


Estimate:

300

Sold:

SEK 1700

Auction date:

Monday January 12 2009
at 18:58:52


  • Bid history
Time Bidder Bid
10/1 15:51:50 1      400 kr
10/1 17:05:36 2      400 kr
11/1 18:34:38 3      450 kr
12/1 14:19:32 4      500 kr
12/1 15:25:21 5      1.000 kr
12/1 18:45:20 6      600 kr
12/1 18:45:38 6      700 kr
12/1 18:45:55 6      800 kr
12/1 18:46:11 6      900 kr
12/1 18:46:27 6      1.000 kr
12/1 18:46:43 6      1.200 kr
12/1 18:51:03 5      1.500 kr
12/1 18:52:04 6      1.400 kr
12/1 18:52:25 6      1.600 kr
12/1 18:53:52 5      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ram ramar silver ädelmetall
  • 7043 ASHTRAY
    Stig Lindberg (1916-1982), Sweden. Domino, Gustavs..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:47
  • 6613 JARS
    2 pcs, China. Height: 15-19, 1 saknar lock.
    Present: SEK 700

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:01
  • 6757 BOX
    porslin och mässing. Diameter: 15 cm,
    Present: SEK 150

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:55
  • 6436 ETCHING
    Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", unframed..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:20
  • 6066 DISH
    + bowls, 6 pieces, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:13
  • 6539 DISH
    Royal Copenhagen, Denmark, 18th century. 39x31,
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:24




Ladda ner broschyr