GLASS & CERAMICS / Porcelain and Pottery / Tea set 10379147
*
nr 1037 9147
TEA SET
23 pieces, Rosenthal, Maria, blackberries, nagg.
23 delar, Rosenthal, Maria, Björnbär
Condition: nagg
Estimate:
800
Sold:
SEK 500
Auction date:
Monday May 16 2016
at 20:31:37
- Bid history
Time
Bidder
Bid
16/5 17:43:20
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Rosenthal
Rosenthal är en tysk porslinsfabrik, grundad 1879 av Philipp Rosenthal.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: björnbär maria rosenthal tekopp tekoppar teservis
-
6787 Servbisdelar
Rörstrand, Sweden, Japonica, 33 pieces, length: 10..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:36
-
6016 PLATES
2 pcs, China. Diameter: 16 cm,
Auction ends
in a week
19 jan at 18:02
*
TEA SET
Condition: nagg
nr 1037 9147
TEA SET
23 pieces, Rosenthal, Maria, blackberries, nagg.
23 delar, Rosenthal, Maria, Björnbär
Condition: nagg
| Estimate: | 800 |
|---|---|
| Sold: | SEK 500 |
| Auction date: |
Monday May 16 2016 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 16/5 17:43:20 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Rosenthal
Rosenthal är en tysk porslinsfabrik, grundad 1879 av Philipp Rosenthal.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Rosenthal
Rosenthal är en tysk porslinsfabrik, grundad 1879 av Philipp Rosenthal.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: björnbär maria rosenthal tekopp tekoppar teservis
-
6787 Servbisdelar
Rörstrand, Sweden, Japonica, 33 pieces, length: 10..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:36 -
6016 PLATES
2 pcs, China. Diameter: 16 cm,
Auction ends
in a week
19 jan at 18:02



