SILVER & METAL / Silver / Goblet 6043216
nr 604 3216
GOBLET
silver, baroque, 17th/18th century, med senare mynt i botten, height: 13, 5,
Silver, Barock, 1600-/1700-tal, med senare mynt i botten, höjd: 13, 5. Vikt 280 g
Condition: Lagning
Withdrawn
Monday October 12 2009
at 16:00:00
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver
Barocken
Europeisk konststil som uppkommer i Italien vid 1550-talet.