Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Silver 4025407



*

nr 402 5407


Silver

Div tänget mm, 9 del


Utrop:

100 kr

Såld:

650 kr

Sista tid för bud online:

måndag 27 mars 2006
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
22/3 13:17:33 1      250 kr
22/3 22:23:33 2      150 kr
24/3 13:50:24 3      250 kr
24/3 13:53:29 3      300 kr
24/3 14:06:19 4      400 kr
25/3 12:09:03 3      400 kr
25/3 12:10:00 3      450 kr
26/3 12:37:52 5      500 kr
26/3 13:59:59 3      550 kr
26/3 19:24:04 6      Vinnande bud
27/3 10:07:43 3      650 kr


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: silver ädelmetall
  • 7062 Bestick
    Global, Japan, 43 delar, kromstål
    Aktuellt bud: 3.200 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:30
  • 7089 Bestick
    silver, 18 delar, modell Olga, Längd: 12,5-21. Vik..//
    Aktuellt bud: 9.800 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:22
  • 7178 Broscher
    2 st, silver, Malteserkors & blomma. Höjd: 4-7 cm...//
     

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 18:36
  • 7214 Frimärksdosa
    silver, Birmingham, kulfötter. Längd: 6 cm, vikt: ..//
    Aktuellt bud: 900 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 18:05
  • 7126 Gafflar
    Sex st. Silver, "Franska Liljan", 1810-tal, Erik A..//
    Aktuellt bud: 7.000 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:59
  • 7024 Ljuslykta
    nysilver och glas. Höjd: 40 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:33




Ladda ner broschyr