Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Sköld 9578090



*

nr 957 8090


Wiwen Nilsson

(1897-1974), Sverige


Sköld, silver, Wiwen Nilsson (1897-1974), Lind, 1964, proveniens: Fredrick Koch


Kondition: graverad register på manskap på M/S Albatross

Wiwen Nilsson, född i Köpenhamn 1897, död 1974, svensk silversmed och hovjuvelerare.

Följerätt

Ja

Utgick

Sista tid för bud online:

måndag 27 april 2015
kl 18:41:56



  • Specialauktion

  • Konstnär/Designer

Wiwen Nilsson

Wiwen Nilsson, född i Köpenhamn 1897, död 1974, svensk silversmed och hovjuvelerare.

Läs mer om Wiwen Nilsson
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Karl Lindström (1865-1936)
Porslinsmålare och keramiker. En av Rörstrands främsta konstnärliga medarbetare vid förra sekelskiftet. Anställd från 1878-1931.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: lind silver sköld svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige wiwen nilsson ädelmetall
  • 7062 Bestick
    Global, Japan, 43 delar, kromstål
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:30
  • 7089 Bestick
    silver, 18 delar, modell Olga, Längd: 12,5-21. Vik..//
    Aktuellt bud: 6.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:22
  • 7029 Bestick
    silver, 24 delar. Längd: 14-21. Vikt: 900 gr brutt..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:36
  • 7034 Etuier
    2 st, silver. Längd: 8-8,5. Vikt: 110 gr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:06
  • 7033 Kaffeskedar
    10+ 6 st. Längd: 11,5-12. Vikt: 220 gr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:56
  • 7032 Kaffeskedar
    silver, 12 st. Längd: 11 cm. Vikt: 125 gr ca
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:57




Ladda ner broschyr