FURNITURE / Sofas / Sofa 5904617

nr 590 4617

SOFA

rococo, additions, lenght: 200, damaged, wear.

Rokoko, Kompletterad, längd: 200

Condition: skadad, slitage

4000

SEK 2800

Monday July 13 2009
at 17:30:00

11/7 21:55:15 1      Vinnande bud

Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.