LIGHTING / Candlesticks & Candelabras / Candlesticks 6823596
nr 682 3596
CANDLESTICKS
one pair, Victorian style, nickel silver, height: 26,
Ett par, Nyrokoko, nysilver, höjd: 26
1000
SEK 800
Monday February 21 2011
at 18:12:36
600 kr
750 kr
750 kr
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.