ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 7495550
*
nr 749 5550
GOUACHE
China, signed, Barn med fjärilshåvar, 50 x 60,
Kina, signerad, Barn med fjärilshåvar, 50 x 60
Estimate:
400
Sold:
SEK 150
Auction date:
Monday Mars 26 2012
at 19:16:29
- Bid history
Time
Bidder
Bid
26/3 14:51:45
1
100 kr
26/3 19:10:35
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller asiatisk asien barn med fjärilshåvar gouache kina kinesisk kinesiskt täckfärg vattenfärg
-
9298 GOUACHES
3 pcs, oramade lösa blad, India, including erotisk..//
Auction ends
in a week
3 juni at 18:49
*
GOUACHE
nr 749 5550
GOUACHE
China, signed, Barn med fjärilshåvar, 50 x 60,
Kina, signerad, Barn med fjärilshåvar, 50 x 60
Estimate: | 400 |
---|---|
Sold: | SEK 150 |
Auction date: |
Monday Mars 26 2012 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
26/3 14:51:45 | 1 | 100 kr |
26/3 19:10:35 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller asiatisk asien barn med fjärilshåvar gouache kina kinesisk kinesiskt täckfärg vattenfärg
-
9298 GOUACHES
3 pcs, oramade lösa blad, India, including erotisk..//
Auction ends
in a week
3 juni at 18:49