LIGHTING / Chandeliers & Ceiling lamps / Lighting armature 11457016
*
nr 1145 7016
LIGHTING ARMATURE
troligen efter modell av Ingo Maurer (född 1932), Tyskland 1960-tal. Genomfärgad blå plast i form av förstorad glödlampa med guldfärgad skruvgänga. Height: 65 cm, labeled: BARTHELMESS GMBH SD Made in W. Germany,
troligen efter modell av Ingo Maurer (född 1932), Tyskland 1960-tal. Genomfärgad blå plast i form av förstorad glödlampa med guldfärgad skruvgänga. Höjd: 65 cm, märkt: BARTHELMESS GMBH SD Made in W. Germany
Estimate:
500
Sold:
SEK 800
Auction date:
Monday November 20 2017
at 19:04:17
- Bid history
Time
Bidder
Bid
11/11 21:38:20
1
300 kr
17/11 22:29:45
2
500 kr
18/11 11:02:35
3
600 kr
19/11 09:05:26
3
Vinnande bud
19/11 13:02:40
4
700 kr
19/11 13:02:40
3
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Thema-auction
Nov 20
Retro - 50/60-tal
På vår populära retroauktion med fokus på 50/60-talet samlar vi vackra och spännande designföremål från 1900-talet. Här finns barstolar, bordslampor, burkar, byråar, cocktailglas, fåtöljer, figuriner, ...
Read more about Retro - 50/60-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: germany ljuskronor takarmatur taklampa taklampor tyskland 1960-tal
-
4119 HALLWAY LAMP
brass. Height: 33 cm,
Present: SEK 400
Auction ends
today
10 juni at 18:48
-
4218 CHANDELIER
peasant, wood, painted. Height: 50 cm, wear.
Present: SEK 500
Auction ends
today
10 juni at 20:43
-
3332 CHANDELIER
Empirestil. Height: 55 ca,
Present: SEK 300
Auction ends
today
10 juni at 20:21
-
3234 CHANDELIER
height: ca 60 cm,
Auction ends
today
10 juni at 20:18
-
9269 CHANDELIER
Oscariansk, with pendants, brass, + takkupa i gla..//
Auction ends
today
10 juni at 20:06
-
3418 CHANDELIER
rococo style. Height: 55 cm,
Auction ends
today
10 juni at 19:28
nr 1145 7016
LIGHTING ARMATURE
troligen efter modell av Ingo Maurer (född 1932), Tyskland 1960-tal. Genomfärgad blå plast i form av förstorad glödlampa med guldfärgad skruvgänga. Height: 65 cm, labeled: BARTHELMESS GMBH SD Made in W. Germany,
troligen efter modell av Ingo Maurer (född 1932), Tyskland 1960-tal. Genomfärgad blå plast i form av förstorad glödlampa med guldfärgad skruvgänga. Höjd: 65 cm, märkt: BARTHELMESS GMBH SD Made in W. Germany
Estimate: | 500 |
---|---|
Sold: | SEK 800 |
Auction date: |
Monday November 20 2017 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
11/11 21:38:20 | 1 | 300 kr |
17/11 22:29:45 | 2 | 500 kr |
18/11 11:02:35 | 3 | 600 kr |
19/11 09:05:26 | 3 | Vinnande bud |
19/11 13:02:40 | 4 | 700 kr |
19/11 13:02:40 | 3 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Thema-auction
Nov 20
Retro - 50/60-tal
På vår populära retroauktion med fokus på 50/60-talet samlar vi vackra och spännande designföremål från 1900-talet. Här finns barstolar, bordslampor, burkar, byråar, cocktailglas, fåtöljer, figuriner, ...Read more about Retro - 50/60-tal
- Andra sökte även efter
-
4119 HALLWAY LAMP
brass. Height: 33 cm,
Present: SEK 400
Auction ends
today
10 juni at 18:48 -
4218 CHANDELIER
peasant, wood, painted. Height: 50 cm, wear.
Present: SEK 500
Auction ends
today
10 juni at 20:43 -
3332 CHANDELIER
Empirestil. Height: 55 ca,
Present: SEK 300
Auction ends
today
10 juni at 20:21
-
3234 CHANDELIER
height: ca 60 cm,
Auction ends
today
10 juni at 20:18 -
9269 CHANDELIER
Oscariansk, with pendants, brass, + takkupa i gla..//
Auction ends
today
10 juni at 20:06 -
3418 CHANDELIER
rococo style. Height: 55 cm,
Auction ends
today
10 juni at 19:28