Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Champagnekylare 10684255



*

nr 1068 4255


Champagnekylare

Sent 1800-tal, nysilver, höjd: 19 cm


Utrop:

800 kr

Såld:

2.600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 november 2016
kl 20:51:39


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
9/11 20:05:56 1      400 kr
9/11 22:04:28 2      1.100 kr
9/11 23:54:38 3      700 kr
9/11 23:54:38 2      800 kr (Budbetjänt)
10/11 04:47:57 4      900 kr
10/11 04:47:57 2      1.000 kr (Budbetjänt)
10/11 04:49:29 4      1.200 kr
14/11 19:18:47 5      1.300 kr
14/11 20:40:57 6      2.200 kr
14/11 20:44:14 5      1.500 kr
14/11 20:44:14 6      1.600 kr (Budbetjänt)
14/11 20:44:23 5      1.700 kr
14/11 20:44:23 6      1.800 kr (Budbetjänt)
14/11 20:44:30 5      1.900 kr
14/11 20:44:30 6      2.000 kr (Budbetjänt)
14/11 20:44:41 5      2.200 kr
14/11 20:44:41 6      2.200 kr (Budbetjänt)
14/11 20:44:49 5      2.400 kr
14/11 20:46:39 6      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: champagnekylare nysilver pläter sekelskifte sent 1800-tal silver vinkylare ädelmetall
  • 7062 Bestick
    Global, Japan, 43 delar, kromstål
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:30
  • 7089 Bestick
    silver, 18 delar, modell Olga, Längd: 12,5-21. Vik..//
    Aktuellt bud: 6.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:22
  • 7214 Frimärksdosa
    silver, Birmingham, kulfötter. Längd: 6 cm, vikt: ..//
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:05
  • 7126 Gafflar
    Sex st. Silver, "Franska Liljan", 1810-tal, Erik A..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:59
  • 6324 Ljuslyktor
    Sterlingsilver, Newport, kupa med etsad dekor. Höj..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:38
  • 7198 SockerskÃ¥l
    silver. Längd: 22 cm, höjd: 16 cm, vikt: 510 gr ca
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:11




Ladda ner broschyr