SILVER & METAL / Silver / Bricka 2677122
*
nr 267 7122
Bricka
Lenght: ()
Pläter, sent 1800-tal
Estimate:
100
Sold:
SEK 200
Auction date:
Monday September 15 2003
at 16:00:00
- Bid history
Time
Bidder
Bid
9/9 08:32:21
1
100 kr
9/9 16:00:05
2
150 kr
15/9 12:47:37
3
Vinnande bud
- Läs mer...
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bricka nysilver pläter sekelskifte sent 1800-tal silver ädelmetall
-
7062 CUTLERY
Global, Japan, 43 pieces, kromstål,
Auction ends
in a week
19 jan at 20:30
-
7029 CUTLERY
silver, 24 delar. Length: 14-21, weight: 900 gr br..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:36
-
7034 CASES
2 pcs, silver. Length: 8-8, 5, weight: 110 gr,
Auction ends
in a week
19 jan at 20:06
-
7033 COFFEE SPOONS
10+ 6 parts. Length: 11, 5-12, weight: 220 gr,
Auction ends
in a week
19 jan at 18:56
-
7032 COFFEE SPOONS
silver, 12 pieces, length: 11 cm, weight: 125 gr ca,
Auction ends
in a week
19 jan at 18:57
-
6324 Ljuslyktor
Sterling silver, Newport, kupa med etsad dekor. He..//
Auction ends
in a week
19 jan at 19:38
*
Bricka
nr 267 7122
Bricka
Lenght: ()
Pläter, sent 1800-tal
| Estimate: | 100 |
|---|---|
| Sold: | SEK 200 |
| Auction date: |
Monday September 15 2003 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 9/9 08:32:21 | 1 | 100 kr |
| 9/9 16:00:05 | 2 | 150 kr |
| 15/9 12:47:37 | 3 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bricka nysilver pläter sekelskifte sent 1800-tal silver ädelmetall
-
7062 CUTLERY
Global, Japan, 43 pieces, kromstål,
Auction ends
in a week
19 jan at 20:30 -
7029 CUTLERY
silver, 24 delar. Length: 14-21, weight: 900 gr br..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:36 -
7034 CASES
2 pcs, silver. Length: 8-8, 5, weight: 110 gr,
Auction ends
in a week
19 jan at 20:06
-
7033 COFFEE SPOONS
10+ 6 parts. Length: 11, 5-12, weight: 220 gr,
Auction ends
in a week
19 jan at 18:56 -
7032 COFFEE SPOONS
silver, 12 pieces, length: 11 cm, weight: 125 gr ca,
Auction ends
in a week
19 jan at 18:57 -
6324 Ljuslyktor
Sterling silver, Newport, kupa med etsad dekor. He..//
Auction ends
in a week
19 jan at 19:38



