GLASS & CERAMICS / Ceramics / Vase 12396450
*
nr 1239 6450
VASE
ceramics, Rörstrand, Sweden, Maiolica, 1890s. Height: 26,
keramik, Rörstrand, majolika, 1890-tal. Höjd: 26
Withdrawn
Auction date:
Monday Mars 4 2019
at 18:31:08
- Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik majolika rörstrand skandinavien sverige vas
-
9266 VASES
+ tea boxes. 5 pcs, China, porcelain. Height: 5-13..//
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
2 feb at 20:16
-
8374 VASES
6 parts, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sweden. Kos..//
Present: SEK 300
Auction ends
this Monday
2 feb at 19:14
-
8237 VASES
Bohemia, glass, one pair. Height: 22 cm,
Auction ends
this Monday
2 feb at 18:34
-
9086 VASES
one pair, porcelain. Height: 37 cm,
Present: SEK 350
Auction ends
this Monday
2 feb at 18:37
*
VASE
nr 1239 6450
VASE
ceramics, Rörstrand, Sweden, Maiolica, 1890s. Height: 26,
keramik, Rörstrand, majolika, 1890-tal. Höjd: 26
Withdrawn |
|
| Auction date: |
Monday Mars 4 2019 |
- Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik majolika rörstrand skandinavien sverige vas
-
9266 VASES
+ tea boxes. 5 pcs, China, porcelain. Height: 5-13..//
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
2 feb at 20:16 -
8374 VASES
6 parts, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sweden. Kos..//
Present: SEK 300
Auction ends
this Monday
2 feb at 19:14 -
8237 VASES
Bohemia, glass, one pair. Height: 22 cm,
Auction ends
this Monday
2 feb at 18:34
-
9086 VASES
one pair, porcelain. Height: 37 cm,
Present: SEK 350
Auction ends
this Monday
2 feb at 18:37



