Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLASS & CERAMICS / Ceramics / Vase 12396450



*

nr 1239 6450


VASE

ceramics, Rörstrand, Sweden, Maiolica, 1890s. Height: 26,


keramik, Rörstrand, majolika, 1890-tal. Höjd: 26


Withdrawn

Auction date:

Monday Mars 4 2019
at 18:31:08


  • Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik majolika rörstrand skandinavien sverige vas
  • 9266 VASES
    + tea boxes. 5 pcs, China, porcelain. Height: 5-13..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    this Monday
    2 feb at 20:16
  • 8374 VASES
    6 parts, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sweden. Kos..//
    Present: SEK 300

    Auction ends
    this Monday
    2 feb at 19:14
  • 8237 VASES
    Bohemia, glass, one pair. Height: 22 cm,
     

    Auction ends
    this Monday
    2 feb at 18:34
  • 9086 VASES
    one pair, porcelain. Height: 37 cm,
    Present: SEK 350

    Auction ends
    this Monday
    2 feb at 18:37




Ladda ner broschyr